ماهان

ساعت پاسخگویی شنبه تا چهارشنبه از 10 الی 18 : 88865798 - 88865407

آدرس: تهران، خیابان مطهری، خیابان فجر(جم)، کوچه مدائن، پلاک 20، ساختمان ماهان، طبقه 3، واحد5

من در بیمارستان جم کار می‌کنم و از نزدیک شاهد مراجعه، درمان، پیگیری و سفر به فرانسه عباس کیارستمی عزیز بوده‌ام...دکتر میر را جراح معتبری می‌دانم و اگر قرار باشد که خودم یا فرزندم تحت عمل جراحی قرار بگیریم، علی‌رغم تمام استرس‌هایی که در این مدت به ایشان وارد شده، همین امروز هم در انتخاب ایشان به عنوان پزشک معالجمان درنگ نمی‌کنم... به‌هرحال دکتر میر به درخواست آقای کیارستمی معالجه را آغاز می‌کند. اتفاقا عمل با موفقیت به پایان می‌رسد و پس از عمل، دستور چند روز استراحت برای بیمار صادر می‌شود ...هر عملی بسته به نوع حادثه و عارضه، نوع جراحی و مقاومت بیمار، ممکن است عوارضی داشته باشد. اصلا اگر قرار بود که هیچ عملی عارضه نداشته باشد و همه بیماران پس از عمل جراحی بلااستثنا بهبود پیدا کنند که ما امروزه با انسان‌های هزار ساله سروکار داشتیم. بنابراین هر جراحی می‌تواند عارضه داشته باشد و برخی از عوارض هم ممکن است به مرگ بینجامد. این عارضه برای کیارستمی هم به وجود آمد و لذا به دلیل عفونت‌های پیش آمده، دکتر بهلولی ایشان را تحت عمل مجدد قرار می‌دهد و کیسه صفرای عفونی شده را خارج می‌کند.

... از آنجا که من هم به آقای دکتر علاقه‌مند بودم و هم به آقای کیارستمی، به ملاقات وی می‌رفتم... در آخرین ملاقاتی که من با کیارستمی داشتم، به او گفتم: «دختر خواهر من عاشق شماست و به من گفته اگر یک مو از سر کیارستمی کم شود، من از چشم تو می‌بینم.» او هم جواب داد: «من شرمنده و قدردان شما و همه پزشکانی که در این مدت برای من زحمات زیادی کشیده‌اند، هستم.» می‌خواهم بگویم که تا آن لحظه، خود کیارستمی هم از نحوه درمان خودش کاملا راضی بود. در یک اتاق خصوصی بستری بود و کاملا وضعیت خوبی داشت و رو به بهبودی بود. بعد هم مرخص شد و رفت که برای مرحله بعدی درمان که احتمالا بستن زخم و غیره بود مراجعه کند که این اتفاق نیفتاد. چون وی راهی بیمارستان دیگری شد و بعد از اینکه به او توصیه می‌شود که برای ادامه درمان به خارج از کشور برود، به فرانسه رفت که من در جریان این مراحل نیستم.
...این عارضه به صورت عمدی ایجاد نشده است و می‌توانست در هر آدم دیگری هم به وجود بیاید.... متاسفانه هنوز هم بعضی‌ها تصور می‌کنند که پزشکان چشم‌آبی آن‌طرف آب خیلی بهتر از پزشکان وطن هستند. به نظر من آقای کیارستمی اگر در تهران می‌ماند و توسط پزشکی حتی غیر از پزشک معالج اولیه خودش تحت درمان قرار می‌گرفت، حتما نتیجه بهتری در پی داشت. من به عنوان کسی که حداقل در بخش ارتوپدی 35 مرکز بزرگ دنیا حضور داشته‌ام با قاطعیت به شما می‌گویم که در کشورهای دیگر شاید امکانات و تجهیزات بیشتری وجود داشته باشد که هست ولی به هیچ‌عنوان تبحر جراحی ما ایرانی‌ها را ندارند. در مورد جراحی عمومی هم من فکر نمی‌کنم کسی تبحر دکتر میر را داشته باشد. اگر آقای کیارستمی که برای جامعه هنری به خصوص جامعه سینمایی کشور ما انسان بزرگی است، دکتر میر هم برای کسی مانند من، همان اهمیت را دارد و کیارستمی من در بخش پزشکی است. همان گونه که آقای کیارستمی هم ممکن است در فیلم‌های خودش یک جاهایی خطا داشته باشد، دکتر میر هم می‌تواند در حیطه هنر و علم خودش گاهی اتفاقات ناخواسته‌ای را تجربه کند. ...نه، اصلا هیچ قصوری نبوده است. کار درمان آقای کیارستمی کاملا درست انجام شده ولی متاسفانه عوارضی در پی داشته است.... برای من جالب است که هر وقت یک جایی در بخش اقتصاد، سیاست یا بخش‌های دیگر اتفاقاتی می‌افتد و گله‌گزاری‌های داخلی پیش می‌آید، حمله به جامعه پزشکی افزایش پیدا می‌کند ....«فرافکنی» روشی است که در بسیاری از موضوعات جامعه ما در حال شکل‌گیری است. بلافاصله پس از یک اتفاق، بحرانی ایجاد می‌کنند که اتفاق اولیه از یادها برود. در موضوع فیش‌های حقوقی پزشکان هم همین برخوردها را شاهد بودیم. اینها یک جریان هستند که از موفقیت جامعه پزشکی خوشحال نیستند... وقتی آقای روحانی می‌گوید ما در دو بخش سیاست خارجی و سلامت موفق بوده‌ایم، گروهی برای اینکه نشان بدهند دولت اشتباه می‌کند، تلاش می‌کنند که این دو بخش‌ را زیر سوال ببرند...به نظر من این حملات اخیر به 2 منظور  سازماندهی شده است. اول به منظور تحقیر جامعه پزشکی، قرار دادن مردم در مقابل پزشکان، بالا بردن انتظارات مردم و دوم به منظور بهره‌گیری‌های سیاسی. توهین‌هایی که در این مدت به دکتر میر و جامعه پزشکی کشور انجام شده، بی‌سابقه است و من نشنیده‌ام کسی را تا این حد مورد اهانت قرار دهند... توهین به دکتر میر، توهین به من، توهین به دیگر پزشکان و توهین به قداست پزشکی است. یعنی اعتبار ما را زیر سوال خواهد برد. از فردا بیماری که به من و امثال من مراجعه می‌کند، در ذهن خودش می‌گوید: «کیارستمی با آن شهرتش را بردند کشتند، تکلیف ما که روشن است!»
 

منبع: روزنامه سپید